Latynoamerykański Kongres Nauk Społecznych i Środowiskowych odbędzie się w Warszawie w dniach 16-19 czerwca 2025 r. pod tytułem: „W kierunku sprawiedliwości środowiskowej i przestrzennej: Rola geografii i planowania przestrzennego”. Będzie on połączony z XXIV Sympozjum Polsko-Meksykańskim i V Sympozjum Polsko-Kolumbijskim.
Kongres odbędzie się w budynku Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Nauki społeczne i środowiskowe stoją dziś przed poważnymi wyzwaniami związanymi z kryzysem klimatycznym, migracjami na dużą skalę, trwającymi konfliktami i pogarszającymi się warunkami życia znacznej części globalnej populacji. Uznając społeczną odpowiedzialność nieodłącznie związaną z praktyką naukową, kongres ten ma na celu diagnozowanie niesprawiedliwości i nierówności oraz badanie sposobów ich rozwiązania i naprawienia. W trakcie kongresu skupimy się na koncepcjach sprawiedliwości przestrzennej i środowiskowej.
Oprócz wspierania wymiany naukowej, kongres ma na celu umożliwienie naukowcom wypełniania ich obowiązków społecznych, w szczególności wobec najbardziej wrażliwych członków społeczeństwa. Łącząc perspektywy i doświadczenia z Europy i obu Ameryk, kongres zwiększy swój pozytywny wpływ zarówno na naukę, jak i społeczeństwo.
Sformułowano następujące główne osie tematyczne:
- Bogactwo zasobów i perspektywa korzyści z ich wykorzystania: konflikty
- Podzielone społeczeństwa: struktury i relacje wewnętrzne oraz ich przestrzenna reprezentacja
- Władza a potrzeby i oczekiwania obywateli: strategie i działania, zarówno jawne, jak i ukryte
- Zagubione, ukryte i zmarginalizowane społeczeństwa: ich zakorzenienie w terytorium
- Mechanizmy, narzędzia i technologie wspierające rozwój lokalny i regionalny
- Rozwój alternatywny i alternatywy dla rozwoju
- Paradygmat sprawiedliwości terytorialnej a konkurencja o rentę- podmioty lokalne i globalne
- Migracja środowiskowa